Tamsayılar Ardışık Sayılar Faktoriyel Videolu Konu Anlatım

Tamsayılar Ardışık Sayılar Faktoriyel Videolu Konu Anlatım

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Bu videoda öncelikle Tamsayı tanımını vererek pozitif tamsayı, negatif tamsayı ve "0" ın birleşimin tüm Tam Sayılar kümesini oluşturduğunu söyledik.Soruları çözerken sorunun başında verilen doğal sayı, rakam, reel sayı gibi ifadelere dikkat edilmesi gerektiğini söyledik. 

İlk kısımla ilgili toplamları en küçük veya en büyük çarpımları en küçük veya en küçük ifadelerin bulunduğu sorulardan bolca çözdük. Daha sonra teklik veçiftlik kavramlarından bahsederek tek+tek in çift, tek+çift in tek, tek*tek in tek, tek*çift in çift olduğunu söylerek teklik çiftlik soruları çözdük.

Daha sonra ardışık sayıları konusuna geçtik ve ardışık çift sayılar ve ardışık tek sayılar kavramlarından bahsettik. Ardışık sayıların sonlu toplamları formülünü vererek ardışık sayıların toplamlarını içeren sorular çözdük. Ayrıca Ardışık Sayılarda terim sayısı ve ortanca terim bulma formüllerini vererek ardışık sayıların toplamını bulma formülüyle ilişkilendirdik.

En son bölümde faktoriyel kavramının tanımını vererek 0!=1 ve n!=n.(n-1)(n-2)...1 olduğunu söyledik. Faktoriyeller ile ilgili sorular çözerek videomuzu tamamladık.

 


Konuyla İlgili Dökümanlar

# Dosya Adı Link İndirme Sayısı
1 Tamsayılar Ardışık Sayılar Faktoriyel Videolu Konu Anlatım İndirmek için tıklayınız İndirme Sayısı:0

Yorumlar0

Henüz Yorum Yapılmamış.Yorumlarınızı bekliyoruz

Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?