Rehberlik ile İlgili Yazılar

Matematik gerçekten zor mu? Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Matematik gerçekten zor mu? Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Öss sınavına gireli 5 yıl oldu.İlk girişimde Ege Matematik Bölümünü kazandım.Keşke bir kez daha hazırlansaydım dediğim çok oldu kendime.Ailem ve dershane öğretmenlerim de tekrar hazırlanmam konusunda hem fikirdi ama bir yıl daha hazırlanmayı göze alamadım.Çok zor bir hazırlık dönemi geçirmiştim ve tekrar aynı zorlukları yaşamak istememiştim.

Telegram Matematik Soru Çözüm Grubu

Telegram Matematik Soru Çözüm Grubu

Matematik ve Geometri de TYT ve AYT de çözemediğiniz soruları paylaşabileceğiniz bir telegram grubu olarak aşağıdaki adresi önerebiliriz.

http://t.me/matematiksor  linkine tıklayarak soru çözüm grubuna katılabilirsiniz.

YKS Öncesi Kısa Notlar - Püf Noktalar

YKS Öncesi Kısa Notlar - Püf Noktalar

YKS sınavına öncesi mutlaka bakılması gereken önemli notlar ve püf noktalar makalemizde mevcuttur. Kısa kısa notların ve önemli bilgilerin yer aldığı dosyamızı makalenin alt kısmından indirebilirsiniz. Tüm adaylara sınavında başarılar dileriz.

15 Haziran YKS Sınav Öncesi Öneriler ve Başarının Anahtarları

15 Haziran YKS Sınav Öncesi Öneriler ve Başarının Anahtarları

Sevgili Gençler,

Sizler, 15 Haziran Cumartesi ve 16 Haziran Pazar günü saat 10.15 ‘de merkezi olarak yapılacak olan YKS’ye (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına) gireceksiniz. 

mod medyan nedir -YGS şifresi mod medyan nedir

mod medyan nedir -YGS şifresi mod medyan nedir

mod medyan nedir -mod medyan ne demek
YGS şifresi mod medyan nedirSon günlerde gündemi meşgul eden bir kelime Mod Medyan ,Google aramalarında bile yükselen mod medyan ne anlama geliyor?
 

Matematik Üzerine

Matematik Üzerine

(alıntıdır:alıntı sahibi: baver ergün) Matematiğin ne kadar önemli olduğunu söylemek için matematik bilmeye gerek yoktur. Eğitim düzeyi ne olursa olsun, herkes bilir ki, doğa ya da sosyal bilimler olması fark etmez, matematiksel verilerden faydalanmayan bir bilim dalı yoktur. Onbeş yılı aşkın süredir matematik dünyasıyla içli dışlı olan birisi olarak üzüldüğüm önemli bir noktaya temas etmekte yarar görüyorum. Yaşı kaç olursa olsun, herhangi birisiyle tanışıyorum ve sözgelimi birkaç saat sohbet ediyorum. Diyelim ki konu derslerden açılıyor ve nihayet matematiğe geliyor.

Matematik Sunumları

Matematik Sunumları

Bu bölümde hazırladığımız Matematik Sunumlarını bulabilirsiniz.

2011 Bahar Ales Sınav Soruları

2011 Bahar Ales Sınav Soruları

2011 Bahar Ales Sınav Soruları

Mail Grubumuz

Mail Grubumuz

Sitemize üye olarak mail grubumuza katılabilirsiniz ve matematikle ilgili her türlü bilgi ve döküman paylaşımından yararlanabilirsiniz.Site Kafkas üniversitesi yönetim bilişim sistemleri bölümü öğrencileri tarafından hazırlanmıştır.Haftalık konu anlatımları, soruları ve bu soruların ayrıntılı çözümleri her hafta mailinize iletilecektir.Üye olan herkese teşekkür ederiz.

Hızlı Okuma

Hızlı Okuma

Zamanı verimli kullanmak kuşkusuz çağımızın en önemli gereklerinden biridir.Sınavlarda da zaman faktörü karşımıza çıkmaktadır.Birçok öğrenci de sınavlarda zamanı verimli kullanamamaktadır.Bu durumun en büyük sebebide yanlış okuma alışkanlığıdır.İlkokulda okumayı bizlere hece hece öğrettiler.Şuan da okurken ister istemez heceliyoruz veya kelime kelime okuyoruz.Bu durum da okumamızın yavaş olmasını ...

Fermat Teoremi

Fermat Teoremi

x^n+y^n=z^n \;
Beynin Okuma Şekli(Çok İlginç)

Beynin Okuma Şekli(Çok İlginç)

Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi insan beyninin her harfi tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.

Matematikte Çareler Tükenmez

Matematikte Çareler Tükenmez

Toplumumuzda bayanların yaşının sorulması doğru karşılanmaz.Fakat matematik sayesinde yaşını öğrenmek istediğiniz bir bayanın yaşını matematiksel bir oyun oynayarak öğrenebilirsiniz.Şimdi oyunu anlatalım:

Gerekli malzemeler kalem, kağıt.

Oyun Nasıl Oynanır?

Öncelikle karşınızdaki kişiden ayakkabı numarasını 2 ile çarpıp sonuca 5 eklemesini isteyin.

Şimdi çıkan sonuçla 50 yi çarpsın.

Daha sonra çıkan sonuçtan doğum tarihini (19** şeklindeki) çıkarsın ve sonuca 1760 eklesin. Çıkan sonucu size söylesin.

Oyun bitti.

Size söylediği 4 haneli sayının ilk 2 hanesi ayakkabı numarası ve son iki hanesi yaşıdır.

 

ALES de Çıkmış Çözümlü Matematik Denemeleri

ALES de Çıkmış Çözümlü Matematik Denemeleri

ALES Sınav Soruları(ALES Sınavı Çıkmış Sorular)

ales2007 bahar...... ales2010 sonbahara  kadar olan çıkmış sınav sorular

ve yeni alesi sistemi..

Çıkmış Çözümlü Matematik Geometri Sınav Soruları

Çıkmış Çözümlü Matematik Geometri Sınav Soruları

ÖSS-YGS-LYS de Çıkmış Matematik Geometri Sınav Soruları nın tümüne bu makalemizden erişebilirsiniz.Yorum bölümümüzden de sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz.Ayrıca dökümanlarımızda çıkmış matematik ve geometri sorularının soru dağılımları da mevcuttur.

Makelemizde bulabileceğiniz konular:

 

Ünlü Matematikçilerin Hayat Hikayeleri

Ünlü Matematikçilerin Hayat Hikayeleri

THALES (İ.Ö. 640-548)

Milas’lı Thales, Mısır matematik okulunun ilk öğrencisidir. Büyük bir matematik bilgini ve filozofudur. İsa’dan önce yaşayan yedi büyük bilginden en eskisi ve en ünlülerinden biridir. Hayatı hakkında kesin ve derin bilgiler yoktur.

Bir daire içine üçgen çizilmesi problemini çözümlemiştir. Ters açıların eşitliğini doğruladığı söylenir. Üçgenlerin özellikleri ve Thales bağıntıları, Mısır’daki piramitlerin yüksekliğinin bulunmasında kullanılmıştır.

Eski Yunan matematiği, öğretim yöntemlerine pek bağlı değildi. Belli okulları da yoktu. Thales, Pisagor ve Öklit, bu öğretim yöntemini ve kurallarını Yunan matematiğine getirmişlerdir.

Komik Matematik Soruları

Komik Matematik Soruları

1. A kentinden yola çikan bir çift katli otobüs, B kentine vardiginda
tek katli olmustur. Ayni anda Ç kentinin F Ilçesine bagli K
nahiyesinden yola çikan bir midibüs ters yöne girerek hiz sinirini
geçmis ve P ülkesine gitmistir. Her iki aracin saatte 90 kiloamper
hizla yol aldigi varsayilirsa, iki aracin T sarampolünde
karsilasmalari ne zaman gerçeklesir?

Bilgisayar Destekli Geometri ve Geometric Sketchpad

Bilgisayar Destekli Geometri ve Geometric Sketchpad

Hazırladığım bu makale geometric scetchpad kullanıcılarına ve meraklılarına yöneliktir.  Makalenin ekinde program ve yaptığım bazı sketchpad uygulamaları mevcuttur. 

1980 yılında Eugene Klotz ve Doris Schattschneider tarafından geliştirilen daha sonra ülkelerinde ulusal bilim vakfı desteğiyle günümüze gelen The Geometer's Sketchpad   yazılımı günümüzde en çok tercih edilen matematik/geometriyazılımlarından. Matematik ve Geometri kavramlarını uygulamalı animasyon sunumlar haline getirilebilen yazılımla matematik ve geometri öğretiminde görsel öğretim sağlanabiliyor.

KPSS de Çıkmış Çözümlü Matematik Soruları

KPSS de Çıkmış Çözümlü Matematik Soruları

  (KPSS) Kamu Personel Seçme Sınavında çıkmış sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Devamını oku linkine tıklamanız ve sayfanın altında açılan dosyaları indirmeniz..

kpss 2007 lisans matematik sorulari ve çözümleri--kpss 2010 lisans matematik sorulari ve cozumleri

 

Matematik Korkusu

Matematik Korkusu

Matematik genel olarak öğrencilerin korkulu rüyası gibidir.Aslında bu korkularını yenseler hiç de zor bir ders olmadığıı görecekler.Çünkü matematik belirli kurallar topluluğudur ve kurallara uyduğunuz sürece hiç bir sorun yaşamazsınız.Örneğin fonksiyon konusunun kurallarını incelediğimizde bir fonksiyonun var olabilmesi için bir kümenin her elemanını diğer kümede yalnız ve yalnız bir elemanla eşlemesi gerekiyor.

Gauss Kanununun İspatı

Gauss Kanununun İspatı

1+2+3+...+n=(n).(n+1)/2  (Gauss Kanunu) 
İspat
1+2+3+....+n=x olsun   şimdide  geriden yazalım
 n+(n-1)+(n-2)+...+1=x
taraf tarafa  toplarsak

(n+1)+(n+1)+(n+1)+...+(n+1)=2x
    (n tane)

n.(n+1)=2x
n(n+1)/2  =x 

İspat tamam.smiley

DGS Matematik Soruları ve Çözümleri

DGS Matematik Soruları ve Çözümleri

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2010---Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2006

                Matematik Soruları ve Çözümleri:

Dikey Geçiş Sınavı

Dikey Geçiş Sınavı, önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına ÖSYM'ce yapılan "Dikey Geçiş Sınavı"nı (DGS) kazanmak koşuluyla geçiş yapabilir ve o bölümün lisans diplomasını alabilirler.

DGS'de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanmaktadır. Sınav süresi 3 saat’dir. (180 dakika).ÖSS'nin aksine bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS bu yönüyle ALES ile benzerlik göstermektedir.

 

Matematik ve Müzik İlişkisi

Matematik ve Müzik İlişkisi

Gerçekten de matematiğin estetik çekiciliğine tamamen duyarsız, aydın bir insan bulmak biraz zordur. Matematiksel güzelliği tanımlamak çok güç olabilir fakat bu güçlük her tür güzellik konusunda geçerlidir. 

Sadece düşüncede var olan olayların nerelerde uygulama alanı bulabileceği hiçbir zaman önceden tahmin edilemez. Bu nedenledir ki matematikçiler, yapılan çalışmaları estetik yönden değerlendirmekte, eserlerde bir sanatçı titizliği ile güzellik ve zarafet aramaktadırlar. İşte bunun için matematik – müzik ilişkisini bir magazin popülaritesi içinde sunmaya çalışacağız.

Orta çağda eğitim programlarında müzik, matematik ve astronomi ile aynı grupta yer alırdı. Matematik ve müzik ilişkisi, günümüzde bilgisayarlar aracılığı ile devam etmektedir.

Pi (3,14) Sayısının Tarihi

Pi (3,14) Sayısının Tarihi

Eski Mısırlılar

Sık sık yapılan ölçümler gösterdi ki çapı üç kat aşan çapın dokuzda biri oranındadır. Bunu mısırlı bir katip olan Ahmes tarafından  MÖ 1650 de yazılan ünlü Rhind Papirüsü’ne dayanarak söylüyoruz. Buna göre eğer biz bir dairenin çapının dokuzda sekiz uzunluğunda kenarları olan bir kare yaparsak bu karenin alanı dairenin alanına eşit olacaktır. Bu noktada sizin de fark edebileceğiniz gibi çevrenin çapa olan oranını bulmak için hiçbir neden yoktu. Asıl konu ise klasik araçları kullanarak (belirtilmemiş bir düz kenar ve bir çift pergel) belirli bir daireyle aynı alana sahip bir kare oluşturabilmekti. Bu eski çağların en popüler üç probleminden biri haline geldi.

TERCİH KLAVUZU

TERCİH KLAVUZU

Bu makalemizde

Devlet Üniversitelerinin 2011-2012 Taban Puanlarını bulabilirsiniz

 

Eğri ve 3 Boyutlu Şekillerin Paremetrik Denklemleri

Eğri ve 3 Boyutlu Şekillerin Paremetrik Denklemleri

 

Eğri ve 3 Boyutlu Şekillerin Paremetrik Denklemleri 3DMathExplorer ile Çizimi Videolu anlatımı:

Anlatan Hocamız: Ertuğrul Akkaya

Sayı Kuralı Bulma Oyunu

Sayı Kuralı Bulma Oyunu

Sağa ve yukarı istenildiği kadar uzatılabilen bir satranç tahtası düşünelim.

Bu satranç tahtasına sol alt köşeden başlayarak 0,1,2,3,4,...  sayılarını iki kural göre yerleştiriyoruz:

i)Sayıları en alt satırdan başlayarak ve soldan sağa doğru yazıyoruz.

ii)Bir üst satıra geçildiğinde, herhangi bir hücreye yazılacak olan sayı solunda ve altındaki bütün hücrelerde kullanılmayan en küçük sayı olacaktır.  

  Buna göre, 100. satır ile 1000. sütunun kesiştiği hücreye hangi sayı yazılmalıdır?

Altın Oran ve  Fibonacci (Video)

Altın Oran ve Fibonacci (Video)


Fibonacci Sayıları ve Altın Oran

Fibonacci sayıları (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765... şeklinde devam eder) ile Altın Oran arasında ilginç bir ilişki vardır. Dizideki ardışık iki sayının oranı, sayılar büyüdükçe Altın Oran'a yaklaşır. Fibonacci ardışıkları, Altın Oran ilişkisi yorumlamasıdır. Dizi ilerledikçe iki terim arasındaki oran 1.618'ya yaklaşır... Altın oran videosu için devamını okuya tıklayınız...

En büyük asal sayı keşfedildi

En büyük asal sayı keşfedildi

“Mersenne.org”da yapılan açıklamada, 17 milyon 425 bin 170 haneli sayının Missouri Üniversitesi'nden matematikçi Curtis Cooper tarafından keşfedildiği belirtildi.

 

Keşif, Cooper'a 3 bin dolarlık GIMPS ödülü kazandırdı.

Pi(3,14) Paradoksu

Pi(3,14) Paradoksu

Elastik bir telle birbirine iliştirilmiş benzer dört dairesel şekli ele alalım, ardından bu şeklilerin pozisyonunu yandaki şekildeki hale getirelim. Hangi durumda tel daha uzun görünüyor?

 

MATEMATİK KAYGISI BİR YAZGI DEĞİLDİR

MATEMATİK KAYGISI BİR YAZGI DEĞİLDİR

Matematiğin gerek tarihsel sürecini, gerekse felsefi özelliklerini ele alırken gündelik yaşamdan kopmamalıyız. Örneğin, dünyada birçok insan matematikle olan dargın ilişkisinden şikayet eder. Birçoğumuz bunu bir eksiklik olarak ifade etmekten hiç çekinmez. Aksine, matematikteki eksikliğini neredeyse övünerek dile getirir. Matematiği gözümüzde öylesine büyütmüşüz ki böyle bir ihtişam karşısında yetersiz kalmak bir özellik olarak algılanıyor.

2012 KPSS Soruları(Genel Kültür)

2012 KPSS Soruları(Genel Kültür)

2012 KPSS Soruları(Genel Kültür)

2012 KPSS soruları 2012 ÖSYM kpss 2012 sorularının bir kısmını yükledik.Makelenin devamında linke tıklyarak indirebilirsiniz.

SINAV SORULARI ÇALINDI MI?

2011 Ygs Soruları ve Cevapları

2011 Ygs Soruları ve Cevapları

27 Mart 2011 de yapılmış olan  ygs sınavı sorularına ve cevaplarına makalemizin altıdaki ek dosyaları indirerek erişebilirsiniz.

Bir işi 5 kadın işçi 20 günde, 5 erkek işçi ise 30 günde bitiriyor.Buna göre, 2 kadın ve 2 erkek işçi aynı işi birlikte kaç günde bitirir?

A) 50 B) 30 C) 45 D) 40 E) 20

 

Atatürk’ün Geometriye Verdiği Önem

Atatürk’ün Geometriye Verdiği Önem

Türk Dil Kurumu başuzmanı olan ve kendisine Mustafa Kemal tarafından Dilaçar soyadı verilen Agop Dilaçar a göre; Geometri kitabını Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, 1936 – 1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe sarayında kendi elleriyle yazmıştır. Askerlik ocağından gelen Atatürk aynı anda büyük bir eğitimci de olup yurdun kültür sorunlarıyla da fazlasıyla ilgilenmiştir. Tarih boyunca yabancı ülkelerde büyük sanını kazanan asker devlet başkanları, uluslarına eğitim alanında da önderlik etmişler, kendi kalemleriyle eğitici yapıtlar meydana getirmişlerdir. İngilizlerin büyük Alfredi(Alfred the Great, 849-899) ve Almanların büyük Friedrichi(Freidrich der Grosse, 1712-1786) bu gerçeğin iki büyük kanıtıdır.