Hızlı Okuma

Hızlı Okuma

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Zamanı verimli kullanmak kuşkusuz çağımızın en önemli gereklerinden biridir.Sınavlarda da zaman faktörü karşımıza çıkmaktadır.Birçok öğrenci de sınavlarda zamanı verimli kullanamamaktadır.Bu durumun en büyük sebebide yanlış okuma alışkanlığıdır.İlkokulda okumayı bizlere hece hece öğrettiler.Şuan da okurken ister istemez heceliyoruz veya kelime kelime okuyoruz.Bu durum da okumamızın yavaş olmasını sağlıyor.Ayrıca dikkatimiz dağılıyor ve okuduğumuzu anlamakta zorluk çekiyoruz.Bu makalemizde hızlı okumanın nasıl yapılabileceği konusunda teknik bilgiler vereceğim.Bu tekniklerin okuma hızınızı en az 4 katına çıkaracağını göreceksiniz.

Öncelikle içimizdeki sesi yok etmeliyiz.İkinci hususta hece ve sözcük bakışlı okumamalıyız.Beynin dudaklardan ve gözlerden çok hızlı çalıştığını unutmamalıyız.Okurken sözcükler üzerinde gözümüzü durdurmamalıyız.Gözlerimizi cümleler üzerinde hızlıca geçirerek okumalıyız.Unutmamalıyız ki beyin gördüklerimizi algılayacaktır.Hızlı okuma alışkanlığı hemen kazanılmaz.Sabırla teknikleri uygulayarak zaman içerisinde gelişir.Hızlı okuma alışkanlığı elde edebilmek için okuduğumuz kitapları iyi seçmeliyiz.Öncelikle kitabın dili ağır olmamalıdır.Macera romanları ilk tercihlerimiz arasında olmalıdır.Kitaba odaklanın.Anlamadım, unuttum diye geri dönmeyin.

Göz satırın veya paragrafın tamamını görebilir.Ama biz tek bir kelimeye odaklandığımızdan bu durmu farkedemeyiz.Size ilk tavsiyem içinizdeki sesi yok etmeniz.Bir cümleyi okurken kelime kelime okumayın.Önce 2 kelimeyi birden okumaya çalışın.Daha sonra 3,4,5 olarak devam edin.Unutmayın ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı gelişirsiniz.Aşağıda konuyla ilgili bir slaytımız bulunmaktadır.İndirmenizi tavsiye ederim.


Konuyla İlgili Dökümanlar

# Dosya Adı Link İndirme Sayısı
1 Hızlı okuma ile ilgili slayt İndirmek için tıklayınız İndirme Sayısı:0

Yorumlar2

Mehmet Cankı demiş ki;
26.08.2019
Hızlı okumanın önemini hem yazıda hem de yorumda anladım. Profesyonel destek almak çok önemli bu konuda bence. Çünkü hayatınızı inanılmaz ölçüde etkileyebilir. Ben Boğaziçi Enstitüsü kurumundan aldım eğitim ve gayet de memnun kaldım tavsiye ederim. https://istanbulbogazicienstitu.com/uzaktan-egitim/hizli-okuma-teknikleri-egitimi/

Deniz Tanır demiş ki;
11.11.2010

Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz olraak okubanilir. Buunn sbeebi insan beyninin her harfi tek tek dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.


Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?