Bilgisayar Destekli Geometri ve Geometric Sketchpad

Bilgisayar Destekli Geometri ve Geometric Sketchpad

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Hazırladığım bu makale geometric scetchpad kullanıcılarına ve meraklılarına yöneliktir.  Makalenin ekinde program ve yaptığım bazı sketchpad uygulamaları mevcuttur. 

1980 yılında Eugene Klotz ve Doris Schattschneider tarafından geliştirilen daha sonra ülkelerinde ulusal bilim vakfı desteğiyle günümüze gelen The Geometer's Sketchpad   yazılımı günümüzde en çok tercih edilen matematik/geometri yazılımlarından. Matematik ve Geometri kavramlarını uygulamalı animasyon sunumlar haline getirilebilen yazılımla matematik ve geometri öğretiminde görsel öğretim sağlanabiliyor.

Makalemde geometric sketchpad in nasıl kullanıldığından çok web ortamındaki kullanımından bahsedeceğim. Artık günümüz görselliğe çok önem veriyor ve görsel yazılımlar her geçen gün kendini geliştiriyor. Geometric sketchpad de web alanında kullanım olanağı ve basit arayüzü ile  görsel geometrik yazılım geliştirmek için kullanıcı dostu bir araçtır. Bu araç ile meb nın belirlemiş olduğu kazanımları öğrencilere kazandırmak için dinamik mataryel geliştirilebilir. Örneğin  melanaus teoreminin görsel ispatı öğrenciye bu programda hazırladığımız mataryel ile aktarabiliriz. Ekteki dosyalarda melanaus teoreminin ispatı mevcuttur. 

Bu programın dikkatimi çeken en önemli yanı web ortamında da çalışabiliyor olması.Aşağıdaki linkte web üzerinde çalışan bir desen örneği vardır.

https://www.matematikrehberim.com/geometric/kare.htm

Şimdi bu uygulayı nasıl yaptığımı anlatayım. Öncelikle geometric sketchpad i kuruyoruz. Kurduğumuz program C:\ de yerini alcaktır. C:\Program Files\Sketchpad\jsp benim bilgisayarımda yolu bu şekilde olan bir klasör mevcuttur. Bu klasörü kopyalıyoruz. Sıra bu kalsörü yapıştıracağımız klasörü oluşturmaya geldi. Herhangi bir sarı klasör oluşturalım. Geometric sketchpad de yaptığımız uygulamayı farklı kaydet de kayıt türünü HTML/ Java Sketchpad olarak seçelim ve bunu yeni klasörün içine kaydedelim. Daha sonra oluşturduğumuz bu yeni klasörün için daha önceden kopyaladığımız jsp klasörünü yapıştıralım. Kaydettiğimiz geometric sketchpad uygulamamız htm uzantılıdır. Artık bu sayfayı birlikte açta bir web browser ile açabiliriz. Bu sayfanın düzgün çalışabilmesi için  bilgisayarınızda java kurulu olmalıdır. Aksi taktirde çalışmayacaktır. Ayrıca bir uyarı yazısı çıkarsa java nın çalışması için onay vermelisiniz. Artık çalıştığını görüyorsunuz değil mi?

Buradaki işlem aslında web ortamında java kodlarının çalışması işlemidir. jsp klasörünün içindeki class yapılarıda geometric sketchpad geliştiricilerinin bizim kullanmamız için oluşturduğu fonksiyonlardan oluşmaktadır. Bu fonksiyonların kullanımı ve bu konuyla ilgili çeşitli bilgilere  aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

How_JavaSketchpad_Works

Developers_Grammar

Gallery

Bu programı öğretim teknikleri adlı dersimizde bize anlatan Jale Bintaş hocama teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca hocamızın yazığı bilgisayar destekli geometri adlı kitabı tüm okuyucularımıza öneriyoruz. Aşağıda kitabın linki mevcuttur.

www.idefix.com/kitap/jale-bintas

 


Konuyla İlgili Dökümanlar

# Dosya Adı Link İndirme Sayısı
1 Geometric Sketchpad Programı İndirmek için tıklayınız İndirme Sayısı:0
2 Geometric Sketchpad Uygulamaları İndirmek için tıklayınız İndirme Sayısı:0

Yorumlar4

musa bayden demiş ki;
20.12.2011

Deniz Tanır demiş ki;
18.12.2011

Hocam program ve indirme linklerini denedim, çalışıyor. 


Deniz Tanır demiş ki;
18.12.2011

Hocam program ve indirme linklerini denedim, çalışıyor. 


Gökhan METE demiş ki;
18.12.2011

Bilgi için teşekkürler ama indirme linkleri çalışmıyor hocam ???


Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?