Mutlak Değer Videolu Konu Anlatım

Mutlak Değer Videolu Konu Anlatım

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Bu videoda öncelikle mutlak değer kavramından bahsederek mutlak değeri somut bir kartal balina örneğinden anlattık. Mutlak değerin aslında bir sayının 0'a olan uzaklığı olduğunu belirttik.

Verilen sayıların mutlak değerden nasıl çıkarıldığı ve mutlak değerli ifadelerin birbirleriyle karşılaştırılması konusunda örnekler yaptık. Daha sonra mutlak değerli ilgili 5 tane özellik vererek bu özellikleri kulllanarak sorular çözdük.

Köklü ifadelerde de köklü sayının her zaman pozitif olarak dışarı çıkabileceğini belirterek tam kare bir ifadenin dışarı mutlak değer içinde çıkabileceğini söyledik ve bu konuda bir soru çözdük.

Mutlak Değer-1 videosunun son bölümünde de konuyla ilgili 2018'de çıkmış bir soruyu çözerek konuyu bitirdik.

Mutlak Değer-2 videosunda ise mutlak değerli denklem ve eşitsizlikler konularını işledik. Öncelikle mutlak değerli denklemlerde iç kısmı bir eksili bir artılısıyla eşitleyerek denklemleri çözdük. Daha sonra mutlak değerli eşitsizlikler ile ilgili 3 tane özellik vererek |x| < a ise -a < x < a ve |x|>a ise x>a veya x<-a olduğunu belirterek bu özelliklerle ilgili bolca soru çözdük. Özellikle mutlak değerli ilgili çıkmış soruların Mutlak Değer-2 videosunda anlatılan konulardan geldiğini belirterek 2017 ve 2018'de çıkmış 3 soruyu çözerek konuyu bitirdik.

Bizi izlemeye devam edin ve eğer videomuzu beğendiyseniz "beğen" butonuna tıklayıp, üye olmayı unutmayın :)

 


Yorumlar0

Henüz Yorum Yapılmamış.Yorumlarınızı bekliyoruz

Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?