C Dili Hakkında

C Dili Hakkında

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Sanırım C dilinin varlığını UNIX işletim sistemine borçluyuz.Bu işletim sistemini uygun bir yüksek düzey dil kullanarak yazmak isteyen Dennis Ritchie, bundan 20 yıl kadar önce Bell Labaratuvarlarında C adını verdiği yepyeni bir dili yarattı.C dili ilk kezz yazarın "The C Programming Language" isimli yayınıyla tanıtıldı.Geçen zaman içinde C, dünyanın hemen tüm dillerinde pek çok kitaba konu oldu.

Bugün C derleyecisinin mikro sistemlerden süper bilgisyarlara kadar her düzeydeki mimari için, kullanıcıya makinenin doğal ve vazgeçilmez bir parçası olarak sunulduğuna tanık olmaktayız.Önceleri çok övülen ve parlak bir gelecek öngörülen pek çok dil bugün yavaş yavaş solarken, C'nin belki yaratıcısın bile düşlemediği yükselişi acaba neden?

  • Sistem programcılarına düşüncelerini çok kısa ve öz biçimde kodlamayı sağlayan bir araç olduğu için mi?
  • İçerdiği güçlü operatörler nedeniyle mi?
  • Başarılı standartlaşma sonucu program taşınabilirliğinin çok büyük ölçüde sağlanmış olmasından mı?
  • Gerektiğinde donanıma kolayca ve doğrudan erişebilmeyi olanaklı kılmasından mı?
  • Ya da UNIX'in yazıldıktan hemen sonra üniversitelerde sınırsızca kullanılmaya ve didiklenmeye özendirilmesinin bir sonucu mu?

Saydığım etkenlerin mutlaka herbirinin, C dilinin bugünkü durumuna ulaşılmasında az ya da çok katkısı oldu.

Günümüz bilgisayar kullanıcısı, eriştiği sistem boyutu ve sistemi kullanmadaki amacı ne olursa olsun, mutlaka öyle ya da böyle C dilinde program yazmaktan kaçınamıyacaktır.O halde C dilinin kurallarını çok iyi özümsemek zorundayız.


Yorumlar0

Henüz Yorum Yapılmamış.Yorumlarınızı bekliyoruz

Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?