Matematik gerçekten zor mu? Matematiğe Nasıl Çalışılır?

Matematik gerçekten zor mu? Matematiğe Nasıl Çalışılır?

 

Üniversite sınavına gireli 5 yıl oldu.İlk girişimde Ege Üniversitesi Matematik Bölümünü kazandım.Keşke bir kez daha hazırlansaydım dediğim çok oldu kendime.Ailem ve dershane öğretmenlerim de tekrar hazırlanmam konusunda hem fikirdi ama bir yıl daha hazırlanmayı göze alamadım.Çok zor bir hazırlık dönemi geçirmiştim ve tekrar aynı zorlukları yaşamak istememiştim. Üniversiteye başladıktan sonra matematiği sevdiğimi ve şansa da olsa doğru bir bölümü tercih ettiğimi anladım. Bir çok insan için matematik çalışmak ve matematiği öğrenmek zor gelebilir. Peki Matematik gerçekten zor mu? Ben bu zorlukları nasıl atlattım?  Matematiğe Nasıl Çalışılır? Tüm bu soruların cevabını bu yazımda açıklamaya çalıştım. 

 

matematik_zor_mu
Matematik gerçekten zor mu yoksa yanlış çalışmak mı matematiği zorlaştırıyor?

 

Matematiği çok seviyorum ve elimden geldiğince matematiğe nasıl çalışabileceğiniz konusunda fikirlerimi paylaşacağım.Öncelikle matematik okumayla halledilebilecek bir ders değildir.Okurken ellerde çalışacak.Konunun püf noktalarını kendimize göre notlar alarak anladıklarımızı kağıda aktarmalıyız.Özellikle birden fazla konu anlatımlı kitaptan çalışarak anladıklarımızı pekiştirmeliyiz.En büyük tavsiyem bol dökümanla çalışmanız.Ama soru çözdüğünüz kitap kaliteli soruları olan bir soru bankası olsun.O kitabı en baştan başlayarak bitirin.Çünkü bütün soru tiplerini o kitapta zaten göreceksiniz.
Yapamadığınız soruları da hocalarınıza sorarak konuyla ilgili çıkabilecek tüm soru tiplerini görmüş ve çözmüş olacaksınız.Pekişmesi açısından çözdüğünüz testleri tekrar çözün.

Matematik sadece dinleyerek öğrenilecek bir ders de değildir.Mesela hocaya yapamadığınız bir soruyu sordunuz ve hoca soruyu anlatarak çözdü.Belki o an için çözümü anladınız ama sonuçta o soruyu siz çözmediniz ve çözebileceğinizden de emin değiliz.Hocanızın çözdüğü soruyu daha sonra tekrar kendiniz çözmeye çalışın.Bakalım gerçekten anlamış mısınız?
Yapabildiğiniz soru tiplerini tekrar tekrar çözmek size bir fayda sağlamaz.Ama yapamadığınız soruların çözümünü araştırmak size çok fayda sağlıyacaktır.Bu yüzden çok soru çözmek değil verimli soru çözmek gerekiyor.Bunun için de kaliteli bir tane soru bankası kitabı size yetecektir.Bazı konular için hala eksik olduğunuzu hissediyorsanız tabiki başka kaynaklardan soru çözmeniz gerekebilir.Benim her dersle ilgi zor soruları olan soru bankası kitaplarım vardı.O kitapların tüm sorularını çözerek girdim öss sınavına.Kitaplardaki tüm soruların çözülmüş olması bana güven verdi.

Konu anlatımlı kitaplarınızın çeşitliliği fazla olmalı.Ne kadar fazla bilgi kaynağınız olursa o kadar iyi olur sizin için.

Anlamadığınız konuyu atlamayın.Anlayıncaya kadar savaşın.Eğer anlamadan diğer konuya geçerseniz ilerleyen zamanlarda tekrar aynı konuya dönmeniz gerekecek ve eski bildiklerinizin hafızanızdan silindiğini göreceksiniz.Belki konuyu anlamak için 2 hafta uğraşmıştınız ve 1 hafta daha çalışmanız yetecekti ama konuyu atladığınız için 2 haftalık çalışmanız boşa gitmiş olacak ve konuya sıfırdan dan başlamanız gerekecek.

Son söz olarak; Eğer gerçekten konuyu anladığınıza eminseniz ve yeteri kadar soru çözüyorsanız kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın.Çünkü siz elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz öyle değil mi? O zaman başarı zaman içinde gelecektir.Sabırlı olun ve çalışmaya devam edin.Çünkü rakipleriniz sürekli çalışıyor bunu unutmayın.

Bu yazdıklarım bana ait düşüncelerdir.Ben bana göre  doğru olanları yazdım.Sizlerin de kendi doğrularınızı bulmanız dileğiyle.

Saygılarımla...Deniz TANIR.

 


Yorumlar755

Büşra demiş ki;
07.11.2013

Ben TÜRKÇE-MATEMATİK ÖĞRENCİSİYİM AMA MATEMATİK YAPAMIYORUM SÖZELLERİM GAYET İYİ VE BÖLÜM DEĞİŞTİRİP SOSYAL BÖLÜMÜNE GEÇMEK İSTİYORUM SİZCE DOĞRU BİR KARAR MI ?


defne selin demiş ki;
06.11.2013

ben ortaokul 6. sınıf öğrencisiyim matematikte nasıl çalışacağımı bilmiyorum ve çalışmaktan hiç zevk almıyorum ayrıca kümelerde problemler konusunda sorun yaşıyorum ve \ işaretini anlayamadım bana yardımcı olur musunuz

teşekkürler


aynur taşdemir demiş ki;
05.11.2013

ya ben mat hiç ama hiç çözemiyorum yardımcı olurmussunuz.. ne yapmam gerekiyor..

 


duygu demiş ki;
03.11.2013
Merhaba,ben kpss ye hazirlaniyorum geçen sene Matematikten 15 yapabilseydim atanırdın hatta 10 bile yetebilirdi ama malesef 3 soruda kaldim hatta zamandan dolayi diger sorulari göremedim aslinda son yarim saatte geçiyorum ama elim ayagim birbirine karişiyo bilmedigim için heycena kapiliyorum Benim sorum matematikte yapamadigim sorulari bakiyorum çözümlerine anliyorum ama başka konulara geçince Matta yapamadigim ama cevabina bakinca anladigimi sandigim soruyla ilerleyen zamanda karşılasinca yapamiyorum zaman geçince unutuyorum ezberliyomuyum anlamadim ki valla:-( neyapagim mat nasil artiracagim bilemiyorum ne olur bi fikir verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

aleyna abay demiş ki;
30.10.2013

bir türlü alamadım  şu kitabı ne zaman gitsem yok diyorlar sıçacam şu kitaba  bir türlü yok işti yok yok yok off off off


Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

Yorum Yapın