PARELEL HESAPLAMA SINAV NOTU

PARELEL HESAPLAMA SINAV NOTU

  

   JOB LEVEL:

Bağımsız işler aynı anda çalıştırılır.

PROGRAM LEVEL:

Bir problemin çözümü için gerekli birkaç görev aynı anda yapılır

Bir robot enerjisi azaldığı zaman elektrik girişi bulmak üzerine programlanmıştır. Eğer bulursa elektirik girişine gidecek ve kendini şarj edecektir. Üç alt sistemi vardır.GÖRME,HAREKET ve MANİPULATİON. Her alt sistem farklı bir işlem ile kontrol edilir. Bu işlemler parelel çalışır.

Program düzeyindeki parelellik verilerin dağıtımı ile olur.Alt veri kümeleri farklı işlemcilere atanır.Bu veri dağıtımı olarak adlandırılır.

İki boyutlu pixel dizisi düşünelim.Her pixel kendisine komşu pixellerin ortalaması olacaktır.16 alt veri kümesine ayırırız ve her veri kümesini bir işlemciye atarız.

Hava tahmini iklim modellemesi,mühendislik(araba kazaların simülasyonunu yaparak araba dizaynını yapmak),malzeme birimi(inşaat için hafif güçlü malzemelerin dizaynı), ilaç dizaynı(yan etkilerin önlemi için simülasyon yaparak). Economiks,savunma,astrofizik,plazma fiziği(ucuz enerji)

İNSTRUCTİON LEVEL:

Bir direktifin işlenmesi için direktif alt direktiflere bölünerek pipelining adı verilen teknik kullanılabilir

BİT LEVEL:

Bir sözcükteki bitlerin tek tek işlenmesine bit dizisi işlemi denir.Eğer bitler parelel olarak işleniyorsa bu işleme parelel bit ope. denir.,

   MISD COMPUTERS:

Her işlemci kendi kontrol birimine sahiptir. Ortak bir bellek vardır.

N tane direktif ve bir veri akışı vardır. Parelellik aynı veri üzerinde aynı anda işlemcilerin farklı işlemler yapmasını sağlar.

Asallık sorgulanması: Z nin asal olup olmadığını sorgularken Z-2 işlemcimiz olsun.Z-2 işlemi her birine 1 ile Z-2 arasında bir sayı ile Zyi bölme işlemi yapacak.Burada 1 veri vardır. O da Z dir.

SIMP COMPUTERS:

N özdeş işlemci bir kontrol merkezi tarafından verilen bir direktif ile çalışır.

N veri akışı her bir işlemciye farklı veriler her bir işlemciye işlenir.

Örnek olarak 2x2 iki matrisin 4 işlemciye toplanması .

 Aynı direktif 4 işlemciye de verilir ve tüm işlemciler aynı direktifi uygular. Sadece 1 adım çözülür.

MIMD COMPUTERS:

 N işlemi ,N direktif ve N veri akışı vardır.İşlemciler sekron çalışabilir. Farklı veriler üzerinde aynı anda farklı işlemler yapılır. Veri ilişkileri işlemciler arasındaki paylaşılmış bellek üzerinden veya ağ üzerinden olur.


Yorumlar2

levent yangöz demiş ki;
19.11.2010

Eyvallah barış.Sen yorum yazmasan, ben yorum yazmasam nasıl yürür bu gemi...


baris cakir demiş ki;
18.11.2010

aferin be size


Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

Yorum Yapın