Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir?

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

     Kriptoloji yani şifre bilimi matematiğin hem şifre dilini hemde şifre analizini kapsayan bilimdalıdır. Şifreleme bir düz metnin içeriğini uygun bir anahtar kullanarak okunamaz hale getirmektir. Anahtar; kriptografi algoritmasının şifreleme ve çözme işleminde kullanılan sayı dizisidir.

      Açıkanahtarlı şifreleme ise, şifre ve deşifre işlemleri için farklı anahtarların kullanıldığı bir şifreleme sistemidir. Sistemin bu özelliğinden dolayı asimetrik şifreleme olarak da adlandırılır. Haberleşen taraflardan herbirinde birer çift anahtar bulunur. Bu anahtar çiftlerini oluşturan anahtarlardan biri gizli anahtar diğeri açık (gizli olmayan) anahtardır.

Gizli anahtarın sadece bir sahibi vardır. Gizli anahtara sahip olan taraf gizli anahtar aracılığıyla, kendi açık anahtarıyla şifrelenmiş bilgilerin şifresini çözebilir, kendisine ait sayısal imzaları oluşturabilir ya da kendi kimliğini ispat edebilir.

     Açık anahtar, sadece gizli anahtarın sahibi tarafından oluşturulabilir ve herkesin erişimine açıktır. Açık anahtarla, bilgiler sadece gizli anahtarın sahibi tarafından çözülebilecek şekilde şifrelenebilir ya da gizli anahtar sahibinin sayısal imzasının ve kimliğinin doğruluğu kontrol edilebilir.

     Açık anahtarlı kripto sistemlerinin çoğunluğu, sayılar teorisini temel almıştır. Bunların önemli bir kısmı diskrit logaritma problemini çözmenin zorluğuna dayanır. Diskrit logaritma dairesel gruplar üzerinde tanımlıdır ve bir G grubu için gx= h işleminin tersini veren işlemdir.


Yorumlar2

Mert Konal demiş ki;
26.05.2013

Nerede kripto varsa İslamŞah ismini duyar oldum türkiye yeni bir kişiyi daha medyaya tanıtıyor yakında vlere çıkıp açıklama yaparsa şaşırmam


KenanKısa demiş ki;
15.01.2013

Anlatım kısa  ama daha iyi anlatımlar  için İslamŞah diye birisi vardı o kişinin yazılarınızı okumanızı öneriyorum.


Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?