Kriptografi Nedir?

Kriptografi Nedir?

Mat&Geo Soru Paylaşım 📚🧮✏ Matematik geometri, whatsapp, soru paylaşım grubu

Bir ileti düzmetin ya da açıkmetindir (plaintext). Bir iletinin içeriğini saklamak üzere yapılan gizleme işlemi de şifrelemedir(encryption). Şifrelenmiş bir ileti şifremetin yada şifremetindir(ciphertext).. Şifremetini açıkmetine geri çevirme işlemi şifreçözme yada deşifrelemedir(decryption).  

 İleti güvenliğini sağlama bilimi kriptografidir. Matematiğin hem kriptografi hem de kriptanalizi kapsayan dalı kriptolojidir ve şifrebilimciler tarafından icra edilir.

 

  Açıkmetin bir metin dosyası, resim, ses, görüntü dosyası yani her şey olabilir. Bilgisayar için açıkmetin sadece ikili bir veridir. Açıkmetin iletim veya depolama amacıyla tasarlanabilir. Her iki durumda da, açıkmetin şifrelenecek iletidir. 

 

Şifremetin de ikili veridir, bazen açıkmetin ile aynı boyutta, bazen daha büyüktür. Şifreleme işlemi şifremetini üretmek üzere açıkmetin üzerinde gerçekleştirilir.

 

Geriye çevirme işleminde, şifre çözüm işlemi yani özgün açıkmetini oluşturmak üzere şifremetin üzerinden gerçekleştirilir. Bir iletinin önce şifrelenmesi ardından da çözülmesinin anlamı, özgün açıkmetinin eski haline getirilmesidir. 


Yorumlar0

Henüz Yorum Yapılmamış.Yorumlarınızı bekliyoruz

Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

2+2=?