Kafkas Üni. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Kafkas Üni. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Kars ilinde yer alan Kafkas Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altında 2018 yılında ilk öğrencilerini almış 4 yıllık yeni bir bölümdür. İşletme, bilişim ve bilgisayar alanlarında donanımlı bireyler yetiştirip başta bölgesi olmak üzere ülkenin bilişim ve yönetim alanına katkı sağlamak temel misyonu olan bu bölüm Kafkas Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde yer alan Rektörlüğün karşısında İktisadi ve İdari BilimlerFakültesi altındaki yeni binalarda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bölümün akademik kadrosu alanında uzman öğretim üyelerinden oluşmakta olup dersler teknolojik araç gereçlerle donatılmış sınıf ve bilgisayar laboratuvarlarında işlenmektedir. Öğrenciler 3. sınıftan itibaren isterlerse işletme alanına yönelik seçmeli dersler alarak yönetim alanında kendini yetiştirebildiği gibi isterlerse de bilişim alanına yönelik seçmeli dersler alarak bilişim alanında kendilerini yetiştirebilirler. Ayrıca bölüm öğrencilerine “Girişimcilik” dersi vermekte olup mezunları girişimcilik sertifikası alabilmekte ve yeterli İngilizce seviyesine sahip olanlar isterlerse ERASMUS ile yurt dışı olanaklarından faydalanabilmektedir. Bu bölümü tercih edecek üniversite adayları EA alanında değerlendirilirler. Bölüm öğrencilerini birer bilişim yöneticileri olarak yetiştirir. Derslerinin yarısından çoğu bilişim ağırlıklıdır. Bölümün ders planına erişebilmek için tıklayınız.

kafkas üniversitesi giriş

Kafkas Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerine, işletme ve bilgisayar disiplinlerinin alt yapısını oluşturan ve bu iki disiplinle ilişkili dersler okutmaktadır. Bölümde okutulan dersler “Bilişim”, “İşletme” ve “Niteliksel” olarak üç gruba ayrılırsa, bu gruplardan “Bilişim” grubunda yazılım dilleri (C, C#, JAVA gibi), bilişim teknolojisi, veri tabanı yönetimi, sistem analizi ve tasarımı, işletim sistemleri, veri iletişimi, bilgisayar ağları gibi Bilgisayar Mühendisliği, Yazım Mühendisliği gibi bölümlerde yer alan birçok ders vardır. “İşletme” grubunda ekonomi, işletme, yöneticilik, muhasebe, pazarlama, finans, hukuk dersleri yer almaktadır. “Niteliksel” grubunda ise matematik, istatistik, yöneylem araştırması, karar destek sistemleri, yapay zekâ, grafik ve web tasarım gibi dersler okutulmaktadır. Bölümün ders içeriklerine erişebilmek için tıklayınız.

kafkas iktisadi idari bilimler fakültesikafkas kongre salonu

Kafkas Üniversitesi son yıllarda yapmış olduğu yatırımlarla ve yenilenen yeni yüzü ile öğrencilere en iyi şekilde eğitim vermeye devam etmektedir. Gerek sahip olduğu çok amaçlı spor tesisleri ve yarı olimpik yüzme havuzları gerek zengin kütüphanesi ve kongre merkezleri ile adını son dönemlerde fazlaca duyurmaktadır. Kafkas Üniversitesi şehir ile iç içe olup 5’er dakika arayla otobüs seferleri üniversite içine düzenlenmektedir. Ayrıca şehrin eski yıllarındaki soğukluğu olumsuz gibi gözükse de son yıllarda şehre yakın yapılan Kars Barajı havanın soğukluğunu büyük oranda kırmış ve 2018 Aralık ayına gelmiş olmamıza rağmen Kars henüz kar görmemiştir.

kafkas kütüphane

kafkas sporÜniversitenin tüm yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneleri ve kafeteryaları düzenli olarak hizmet vermektedir. Öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar ile özel yurtlarda barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi kiralık konutlarda öğrenciler tarafından ilgi görmektedir. Ayrıca Üniversite yerleşkesi içerisinde hayırsever Vasfiye ERİŞ tarafından 200 kişilik süit odalardan oluşan kız öğrenci yurdu yapımı tamamlanmıştır. Öğrenciler ve personel, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Sağlık Merkezi ve Tıp Fakültesi’nden hizmet alabilmektedirler.

Kars’ın Gürcistan, Ermenistan ve Nahcivan olmak üzere 3 ülke ile direk ve direk olmayan komşuluğu vardır. Türkiye’nin diğer illeri ile gerek Doğu Ekspresi (tren yolu) gerek karayolu ve havayolu ile ulaşım açısından tüm imkanlara sahiptir. Şehir zengin tarihi ve kültürel dokuya sahip olmakla birlikte Sarıkamış ilçesindeki kayak merkezleri ile bölge yaz kış turist çekmektedir. Şehrin kozmopolit yapısı ve dışarıdan gelen insanlara olan misafirperverliği şehri rahat ve yaşanabilir kılan diğer özelliklerdir.

Kafkas Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün web sayfasına erişebilmek için tıklayınız.


Yorumlar1

Deniz Tanır demiş ki;
10.04.2019
Kesinlikle tercih listelerinde yer alması gereken bir bölüm

Yorumlarınızı Bekliyoruz


Yorum Yazın

Yorum Yapın